תערוכת קפה ואומנות – Illy

צינור המים החמים מוליך את הנוזלים לכיוון הקפסולה.
המים נדחסים לתוכה עד ללחץ האידיאלי.
השסתום נפתח.
בתוך הקפסולה מתרחש מפגש של המים עם 7 גרמים של פולי ערביקה טחונים.
סיום תהליך החליטה.
סילון של אספרסו ניתז הישר לכוס הממתינה בקוצר רוח
מזל טוב! עוד כוס אספרסו Illy נולדה.

חברת Illy הוקמה בשנת 1933 על-ידי פרנצ'סקו אילי. כיום מנהל אותה הדור השלישי למשפחת הקפה: נכדו של פרנצ'סקו, אנדראה אילי.

החברה החלה כיצרנית תערובות ייחודיות של קפה מזן ערביקה בלבד. בהמשך, שיתפה פעולה חברת אילי עם מעצבים שונים וייצרה מכונות אספרסו וכוסות, וכן פתחה בתי קפה של המותג אילי. בשנים האחרונות פועלת אילי במסגרת תקן סחר הוגן: נמצאת בקשר ארוך טווח עם מגדלים בכל העולם, משתפת אותם בידע מקצועי ומתגמלת אותם תגמול ראוי בעבור תוצרתם האיכותית.

לוקה טראצי (Luca Trazzi) נולד בורונה בשנת 1962. כבר כשהיה ילד שיחק בלגו ובדגמי רכבות מוקטנים. כיום הוא מרגיש בר-מזל שהגשים חלום ילדות ולמד ארכיטקטורה באוניברסיטת ונציה. אחרי שסיים את לימודיו עבד טראצי במילאנו במשך כ- 15 שנים בשיתוף עם הארכיטקט אלדו רוסי בפרויקטים מתוקשרים, כמו פרויקט בנין הקונגרס המילאנזי.

בשנת 1993 פתח טראצי סטודיו משלו. אחד הלקוחות הראשונים של טראצי היתה חברת Illy. טראצי עיצב עבורם קולקציה של כוסות קפה ולאחר מכן, בשנת 1995 עיצב את מכונת האספרסו הראשונה – Francis Francis X1. והשאר – היסטוריה.

בשבוע שעבר הוזמנו להשקה של שיתוף הפעולה האחרון (כרגע) בין טראצי לבין Illy – מכונת האספרסו Francis Francis X7.

גם בעיצוב של מכונה זו, כמו הראשונה בסדרת הפרנסיסים, יש קריצה לרטרו, שילוב של חדש עם ישן. לוח המקשים הביצתי של המכונה הזכיר לנו לוח מכוונים של מכוניות איטלקיות. המכונה מגיעה בשלושת הצבעים האופייניים לבית Illy – אדום, שחור ולבן.

מכונת האספרסו החדשה פועלת עם קפסולת Iperespresso, קפסולה פרי פיתוחה של חברת Illy, מלאה בתערובת הקפה של Illy, ב- 4 טעמים: קלאסי (אספרסו בקלייה רגילה, בינונית), אספרסו בקלייה כהה, אספרסו לונגו ואספרסו נטול קפאין.

בחרנו כוס, הנחנו אותה במקומה, חיממנו אותה עם מים חמים, הכנסנו קפסולה וסגרנו את הזרוע. לחצנו על הכפתור המתאים והופ… הכנו לעצמנו, אם נחשב ביחד לאורך הערב, שש כוסות אספרסו עם שכבת קרמה מרשימה.

כמי שמחזיקה בבית מכונת אספרסו של המתחרים, הרי שהיתרון במכונה החדשה של Illy הוא שהיא לא דורשת ממך לקבל החלטות קשות בשעה 06:30 בבוקר, כמו למשל: איזה קפה מתוך 16 סוגים בא לך לשתות ואיך לעזאזל אני אמורה להבחין בהבדלים ביניהם. והיא גם לא דורשת ניקיון ותחזוקה שוטפת.

אין ספק, שה- Francis Francis X7 היא מכונת אספרסו שתכין לך בכל פעם את אותה כוס אספרסו – בתהליך פשוט, תוך אחידות, עקביות, עם שכבת קרמה בתוך הקפה (ולא רק מעל), ונקייה (כי תהליך הכנת האספרסו מתבצע בתוך הקפסולה, ללא מגע עם גוף המכונה). מכונה ביתית מרשימה.

מצד שני, לפעמים בא לגוון בפולי הקפה או בטריות הקלייה ואז אין ברירה אלא לשלוף מקינאטה (או פינג'אן) או לקפוץ לבית הקפה האיכותי הקרוב.

וכן, היו שם, כמובן, גם סלב'ס: –

 

ועוד תמונות מאוסף – Illy Art Collection:

כוסות אספרסו בעיצובו של טוביאס ראברגר (Tobias Rehberger):

סט אספרסו בעיצובו של מיכאל לין (Michael Lin): –

* * *
תערוכת קפה ואומנות של חברת Illy בגלריית הקומה הרביעית.
21.2.2011
האירוע הופק על-ידי קפה לנדוור – היבואנית הבלעדית לישראל של Illy.
תודה לכנרת טוביהו מגלעד Branding PR על ההזמנה.
* * *