ערב התרמה לטובת דיור מוגן "קהילת הפרחים" בקיבוץ חפציבה

ביום שלישי 10.7.2012 ייערך ב"פאב הפינה" ערב התרמה לטובת הדיור המוגן "קהילת הפרחים" בקיבוץ חפציבה.

צילום:  Nelosa | Dreamstime.com
צילום: Nelosa | Dreamstime.com

אנו מפרסמות את מכתבה של עפרה סתת בהקשר זה.

לחברים שלום,
לבקשת חברים ובגין ערב ההתרמה לטובת הדיור המוגן "קהילת הפרחים" בקיבוץ חפציבה, שייערך ב"פאב הפינה" ב10/7/12 יום שלישי בשעה 20:30, ערב אליו כולכם מוזמנים, אני מצרפת פירוט קצר על התהוות הדיור בחפציבה , אופיו והכוונות שלנו להמשך דרכו.

נדב שלנו כפי שרבים מכם יודעים נולד עם תסמונת דאון: תסמונת גנטית שלרוב איננה תורשתית. מאפייני התסמונת הינם מנת משכל נמוכה, התפתחות קוגניטיבית איטית , מאפייני מראה ייחודיים ולחלקם גם לקויות רפואיות שונות (לא מדבקות..).

את שנותיו ב"גיל הרך" עשה נדב במערכת הגיל הרך בחמדיה, עם כמה דמויות מופת שהקדימו את זמנן בכל הקשור להתייחסות מקצועית לשילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים. עד כיתה ו' הוא למד בביה"ס "דקלים" עם כמה מהמורות היותר מופלאות שקיימות במערכת החינוך של מדינת ישראל. משם עבר ללמוד בביה"ס "אזורי מגידו" שהינו ביה"ס לחינוך רגיל שהקים בתוכו כיתות חינוך מיוחד עבור ילדים עם תסמונת דאון.

בשנת 2007 , סיים נדב את חוק לימודיו והתעתד להשתלב בדיור מוגן בקיבוץ דליה. דיור זה על פי חזונם של ההורים, היה אמור להוות מענה המשך על רצף החיים הטבעי ובכך לספק לבוגרים מסגרת לצרכיהם בנושאי מגורים, תעסוקה ופנאי.

הנושא עלה לאספת חברים בקיבוץ דליה ונדחה. קבוצת הורי הבוגרים שנותרו ללא מענה, החליטו שלא לחכות שקיבוץ דליה ישנה את דעתו (מה שקורה בימים אלו ממש) והחלו לחפש קיבוץ שיסכים לקבל את הדיור כמו גם שיתאים לצרכים ולתנאים המחמירים שהוגדרו על ידי קבוצת ההורים.

ההורים הקימו עמותה שנקראת "שי לחיים " והחלו במסע חיפוש מפרך. חלק מהקיבוצים נפסלו על ידי קבוצת ההורים וחלק לא מבוטל של הקיבוצים דחה את פניית ההורים על הסף.
לאחר מספר חודשי חיפוש ולא מעט עוגמת נפש, הגיעה הקבוצה הנחושה לקיבוץ חפציבה.

נקבעה פגישה עם מנהל הקהילה רוני הופמן ומזכירת הקיבוץ רלי גלזר. פגישה זו הייתה מרגשת עד דמעות, רוני ורלי פתחו את ליבם וביתם ועימם ציבור החברים. הפור נפל: חפציבה!
אזור המגורים שסומן על ידי חפציבה כמיועד לדיור ושבו נמצא הדיור היום, שימש באותם ימים כדירות להשכרה.

שלוש שנים לקח המסע להקמת הדיור, מסע עיקש שהתנהל בעיקר אל מול מוסדות הרווחה על מתן אישור להקמת הדיור. שלוש שנים נשמר המתחם בחפציבה עבור הדיור ודייריו העתידיים.

לאורך שלוש שנים אלו נלחם אבא על מנת להגשים את חזונו: דיור מוגן לבנו נדב ולחבריו הממוקם בסביבה קיבוצית ובכך מאפשר לדייריו מצד אחד את החופש והעצמאות הגבוהים ביותר ומצד שני בטחון ומוגנות.
לאחר פגישות אין ספור, הגענו לפגישה עם שר הרווחה דאז בוז'י הרצוג. פגישה זו היוותה נקודת מפנה. השר הרצוג ראה את הדברים באור חיובי ומשם הדברים התחילו לזוז במהירות.

הקמת הדיור אושרה ונבחר יזם שיקים ויפעיל את המקום, המקובל על ההורים ושמבין את הדרך החשיבה שמובילה אותם. היזם שנבחר היה יובל אקשטיין שבבעלותו מערכי דיור ותעסוקה במקומות רבים בארץ לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

היה חשוב להורים כי המפעיל שיבחר, ידע לתת להורים מקום בהקמת הדיור והכתבת אופי התנהלותו ואכן המנהלת שנבחרה שולי, נבחרה על ידי ההורים והיא מנהלת את המקום גם היום. שולי הינה בת בית השיטה, שניהלה בעבר מקום דומה. שולי הצליחה בתמיכה מלאה של ההורים, בית אקשטיין, קיבוץ חפציבה, משרד הרווחה וכמובן בשיתוף הדיירים החדשים שכבר החלו לאכלס המקום, להקים את הדיור, להעמידו על רגליים איתנות ולהפוך אותו למה שהינו היום – בית לחיים בקיבוץ חפציבה.

באופן רשמי נפתח הדיור במאי 2009 . היום, מתגוררים בו 14 חברים בשנות העשרים לחייהם ויש מקום לעוד שני דיירים. הדיירים מגיעים ממקומות שונים בארץ והם כולם בעלי תסמונת דאון. הדיירים חיים באופן עצמאי, לכל אחד דירה משלו אותה הוא מתחזק וכולם יוצאים בכל בוקר לעבודה.

נדב עובד כבר תקופה ארוכה במוסך "הצומת" בבית השיטה אצל שמעון חן (אוחיון) שהיה חבר חמדיה בעבר, דיירת אחת עובדת בחדר האוכל של קיבוץ יזרעאל, יש לנו שני חיילים, דיירת אחת עובדת בבתי ילדים, עוד דיירת עושה שרות לאומי ועוד אחת עובדת בסב יום. שאר הדיירים עובדים במפעל הדפסות שנפתח בחפציבה, ע"י זוג ממגידו שהתאהב בדיירים ורצה לחזור להתגורר בעמק אחרי שנים של מגורים ועבודה באילת. המפעל הוא חדש ואנחנו מקווים שיצליח להיעמד על הרגליים. אחר הצהרים ישנה בדיור פעילות פנאי, כל דייר בוחר את החוגים בהם רוצה לקחת חלק וכל ההחלטות שנוגעות לכלל הדיירים, מתקבלות לאחר דיונים באספת חברים והצבעה דמוקרטית.

בקיצור המקום חי ותוסס והחשוב הוא שהחברה שלנו שמחים ומאושרים.

ערב ההתרמה שכולכם מוזמנים אליו, נועד לקדם חלום של מנהלת המקום שולי. הרעיון הוא להקים ולפתח חממות אורגניות לגידול תבלינים. שטח לחממות ניתן על ידי חפציבה, והכוונה היא שהדיירים שיעבדו בו, יעבדו בשילוב עם אוכלוסיה נורמטיבית שתועסק במקום. למיזם זה עלויות רבות. את 50,000 ש"ח הראשוניים כבר קיבלנו מתורם ואת השאר אנו מתכוונים לגייס מתרומות.

ערב ההתרמה, יתקיים בפאב הפינה שאותו הסכים להעמיד לרשותנו רועי ברגר האחד והמיוחד ובערב יופיע האומן טל קרביץ בהתנדבות. טל הינו מוסיקאי וזמר. הוא חוקר מוסיקה, מנגן ושר על כלי נגינה מכל העולם, הוא בוגר ביה"ס לניצוח מקהלות, למד שירה קלאסית, מוסיקה שורשית ושירה אתנית. הוא מופיע במוסדות חינוך ותרבות ברחבי הארץ ובעולם מטעם משרד החינוך וארגון "אמנות לעם". טל הספיק לחקור כמה מין המחוזות הפחות מוכרים בעולם, כמו מזרח אפריקה ופאפואה גינאה החדשה. במסעותיו חיפש מוסיקה מקורית של שבטים שטרם נחשפו לציוויליזציה. הוא צילם את אורחות חייהם והקליט את החומר המוסיקלי כפי שהושר ונוגן אלפי שנים. במופעיו הוא מנגן בכלי נגינה אתניים מקוריים. מרתק ומומלץ עד מאוד.

בהזדמנות זו ובשם אימי, אני מזמינה את מי מהחברים שמעוניין, לביקור בדיור של נדב שלנו בחפציבה. יש במה להתגאות, לא רק לנו כמשפחתו, אלה גם לעוד הרבה אנשים טובים ויקרים מפז שליוו ומלווים את מסעו המופלא של נדב לעבר בגרות ועצמאות ושלא הפסיקו להאמין אז והיום.

* * *

ערב התרמה
לקהילת "שכונת הפרחים"
טל קרביץ – בהופעה
10.7.12 כ' בתמוז תשע"ב יום ג' שעה 20:30
ב"פאב הפינה" בקיבוץ חמדיה

לפרטים נוספים ולהזמנת כרטיסים: 052-2356269, 054-2558447

* * *